Connect with us

Спорт

Публикувано преди

на

За съжаление, Даниел Рикиардо няма да участва в домашното си състезание от Формула 1 тази година, Гран при на Австралия. Но за да развълнува зрителите за събитието, той получи ключовете от по-стара, задвижвана от V8 кола F1, за да обиколи островната държава.

Ново видео от Red Bull Racing вижда официалния трети пилот на отбора да кара 2011 RB7 по прашни пътеки в австралийската пустош, по обществени пътища и дори на легендарната писта Mount Panorama, домакин на страховитото състезание Bathurst 1000.

По пътя той кара заедно с местни състезателни експерти, включително Тоби Прайс и Даниел Сандърс, които са легенди в ендуро състезанията, пилотът Мат Хол и шампионът на Supercars Шейн Ван Гисберген в неговия Chevrolet Camaro.

Daniel Ricciardo Goes Off-Roading In Australia With A Red Bull F1 Car

Един от няколкото подобни промоционални видеоклипа, Red Bull преди това изпрати Серхио Перес на турне в САЩ, Макс Верстапен на турне в Холандия и дори Даниел Рикиардо е участвал в един от тези филми преди.

„След първото ми състезателно пътуване на Red Bull в Сан Франциско, винаги съм искал възможността да направя това в Австралия“, каза Рикиардо. „Да се върна у дома, да карам RB7 през австралийската пустош и да споделям най-доброто, което Австралия може да предложи на света; какъв по-добър начин да отпразнувам първото си състезание във F1 у дома след завръщането си в Oracle Red Bull Racing.“

Red Bull RB7 се състезава през сезон 2011 на Формула 1 и беше управляван от Себастиан Фетел и известния австралиец Марк Уебър. Той се задвижва от 2,4-литров V8, който се върти до 18 000 RPM, оттук и виещият саундтрак в това видео.

Проектиран от Ейдриън Нюи, той беше доминиращ състезател. Един от най-успешните автомобили във Формула 1 някога, той спечели 12 победи в 19 състезания и помогна на Фетел да спечели световната шампионска титла при пилотите в процеса.

Неговата доминация може да бъде надмината само от сегашната състезателна кола на Red Bull, RB19. Въпреки че все още е в началото на сезона, колата спечели и двете състезания, в които участва, и ще се стреми да направи тези три този уикенд на Гран при на Австралия през 2023 г.

Продължи с четенето

Новини

Българският екипаж 12-ти в E-Rallye Ardenne Roads – Белгия

Published

on

By

Четиридесет и два екипажа от единадесет националности стартираха в E-Rallye Ardenne Roads – Белгия, седми кръг от календара на световния рали шампионат за серийни електрически автомобили на FIA. Българският отбор ASM Bulgaria стартира по отсечките в белгийските Ардени с номер 9.

С общ маршрут от над 500 километра, и почти 300 километра състезателни етапи, съчетани със сложна навигация и високи средни скорости, състезанието обещаваше интересна борба между опитните белгийски екипажи и чуждестранните отбори от шампионата.

Проливни дъждове и кални пътища посрещнаха състезателите през първия ден на ралито. Калин Дедиков и Антоанета Дедикова с KIA Niro EV стартираха с много добри резултати в откриващите отсечки и по време на обедния регрупинг заемаха десета позиция във временното класиране, като пред тях се наредиха само белгийски екипажи. Следобяд метеорологичните условия се запазиха, а очевидни пропуски в пътната книга пречеха на състезателите да покажат реалните си способности в ралито, като на моменти се налагаше дори спиране в отсечката за да се търси правилният път.

Вторият ден от състезанието стартира с променливото време и ниските температури, които  направиха техничните отсечки в Ардените изключително хлъзгави. Екипажът на ASM Bulgaria стартира от незавидната 24-та позиция и премина първия етап без грешки и с добро време, даващо реални шансове да напреднат в класирането. В следващият етап обаче българите бяха блокирани неколкократно от други автомобили и загубиха няколко минути. В предпоследната 17-та отсечка груба грешка в пътната книга обърка голяма част от състезателите и доведе до истински хаос. На моменти българският екипаж се движеше в група от 4-5 други автомобила, като всички те се бореха да минимизират изоставането си. Опитът на Дедиков/Дедикова спомогна да се опазят невредими в нетипичната ситуация, но някой от другите участници претърпяха инциденти или спукаха гума в опитите си да наваксат.

Огромното изоставане мотивира допълнително българският екипаж и в последната 18-та отсечка, най-дългата и предизвикателна в цялото рали, те постигнаха един от най-добрите си резултати, същевременно голяма част от лидерите имаха сериозни затруднения при преминаването и. В крайна сметка Дедиков/Дедикова успяха да се изкачат с много позиции и финишираха 12-ти в генералното подреждане валидно за световния шампионат.

На финала най-високо на подиума стъпиха Декремер/Хюго, следвани от друг белгийски екипаж Матул/Лиен и трета се нареди звездата на Холандия от пистовите шампионати Бейстке Висер с навигатор германецът Артур Камерер.

В отборното класиране, MAHLE rally team в състав Бейстке Висер/Артур Камерер, Калин Дедиков/Антоанета Дедикова и словенските шампиони Франко Спачапан/Себастиян Кобал завоюва трето място изпреварвайки редица от водещите белгийски отбори.

Струва си да се отбележи, че организацията беше на високо ниво и единствено малкият опит на екипа на организатора в състезанията с електромобили им попречи да адаптират ралито към специфичните изисквания на е-рали шампионата.

Следващият кръг от Bridgestone FIA Eco-R е E-rally Iceland 6-8 юни което ще бъде поредното сериозно изпитание за електромобилите и екипажите с над 500 километров маршрут почти изцяло на макадам.

Новини

Йос Верстапен отново критикува Red Bull след петото място на сина му в Монако

Published

on

By

Йос Верстапен отново критикува отбора на Ред Бул след петото място на сина му в Монако. Той смята, че „времето, когато Ред Бул е имал доминиращата кола, изглежда е свършило.
Сезон 2024 донесе повече предизвикателства от очакваното за екипа на енергийните напитки. Полемиката около Хорнър по-рано през годината предизвика значителни турбуленции, които сега се усложняват от проблеми на пистата. Подобренията на представянето на Ferrari и McLaren са основен фактор в тази смяна Според Йос Верстапен ерата на доминирането на сина му, както се вижда миналата година, изглежда е приключила. Състезанието се засили, за което свидетелстват четирима различни победители в осемте състезания, проведени досега през 2024 г. Въпреки че Макс Ферстапен все още води шампионата, маржът му е по-слаб, като Чарлз Льоклерк изостава само с 31 точки.
Времето, когато Ред Бул имаше доминиращата кола изглежда свърши. Може би трябва да се фокусират малко повече върху работата и взаимната комуникация, отколкото върху други неща... “ продължава той.

Новини

Шарл Льоклер най-накрая спечели победата в Гран при на Монако

Published

on

By

Шарл Льоклер най-накрая спечели победата в Гран при на Монако, след като се наслади на предимно спокойно каране до P1 пред своите фенове у дома, въпреки ранната драма в началото.

Червените знамена бяха хвърлени преди първата обиколка на емблематичното събитие дори да е била завършена след огромен сблъсък между Ред Бул на Серхио Перес и двете коли на Хаас на Кевин Магнусен и Нико Хюлкенберг, което извади и тримата от надпреварата.

Льоклер поведе чисто, когато процедурата беше рестартирана – минус Естебан Окон, който беше принуден да се оттегли след тежък контакт със съотборника си в Alpine Пиер Гасли в обиколка 1 – като се разигра стратегическо състезание, като всички погледи бяха насочени към това дали водещите коли ще се качат в бокс или стигнете до края на събитието.

Но през всичко това пилотът на Ferrari запази хладнокръвие и остана пред съперниците си, за да спечели първата си победа по улиците на Монте Карло, побеждавайки предишния си най-добър резултат от P4.

Льоклер пресече линията със седем секунди пред Оскар Пиастри, който даде сигурно шофиране с McLaren и удържа късно предизвикателство от Карлос Сайнц, като испанецът направи двоен подиум на Ferrari трети. Сайнц също беше преследван от Ландо Норис през голяма част от последните етапи, като вторият Макларън завърши деня на четвърто място.

Джордж Ръсел – с подобрено предно крило този уикенд – беше водещият Mercedes на пето място, след като изпревари зареждащия Макс Верстапен в няколко предизвикателни дни за Red Bull. Луис Хамилтън го последва на седмо място, за да добави точките към Сребърните стрели.

Юки Цунода имаше още един солиден ден, като завърши осми в RB, докато Алекс Албон и Пиер Гасли отбелязаха първите си точки за годината за Уилямс и Алпайн съответно на девети и 10-ти.

МОНТЕ-КАРЛО, МОНАКО - 26 МАЙ: Оскар Пиастри от Австралия кара (81) McLaren MCL38 Mercedes на