Верстапен спечели в Италия, стратегията лиши Леклер от шанса за нова победа на „Монца“ – AUTOZONA.bg
Connect with us

Спорт

Публикувано преди

на

Макс Верстапен завоюва своята 11-та победа от началото на сезона във Формула 1 след като спечели надпреварата за Гран При на Италия, която завърши зад колата за сигурност, която бе изкарана шест обиколки преди финала, заради спрелия болид на Дениъл Рикардо между „Лесмо 1“ и „Лесмо 2“.

Заради малкото обиколки до края и разтеглената колоната обаче състезанието нямаше как да бъде подновено преди карирания флаг, което лиши всички фенове от състезателен завършек на надпреварата. В нея Верстапен стигна до победата след много силно каране в първите обиколки, в които бързо се изкачи до втората позиция, след като стартира седми.

След това световният шампион се възползва от поредното странно стартегическо решение на Ферари, които избраха да направят два стопа с Шарл Леклер. Решението на Скудерията бе продиктувано от виртуалната кола за сигурността, която бе обявена в 12-та обиколка, когато Себастиан Фетел спря на изхода от „Лесмо 2“ с технически проблем.

Това практически лиши монегаска от шанса да се бори за победата и той трябваше да се задоволи с втората позиция на „Монца“, въпреки че потегли първи. Подиумът в Гран При на Италия допълни Джордж Ръсел, който имаше едно сравнително скучно състезание, в което нямаше темпото да се бори с Верстапен и Леклер, но не беше и притискан от пилотите зад себе си.

Четвърти и пети след много силни представяния след старт от дъното на колоната завършиха Карлос Сайнц и Люис Хамилтън, а шести финишира Серхио Перес, който записа и най-бързата обиколка в състезанието. Ландо Норис, Пиер Гасли, пълният дебютант Ник де Врийс и Гуаню Джоу допълниха зоната на точките в 16-я кръг за сезон 2022 във Формула 1.

sportal.bg

Продължи с четенето

Новини

F1 отменя Гран при на Китай 2023 поради политиката на страната за нулев COVID-19

Published

on

By

Китай запази относително строгите ограничения по отношение на пандемията, а това доведе до изваждането на GP на Китай от календара на Формула 1 за трета поредна година.

Това е интересна перспектива, като се има предвид, че през последните няколко години броят на състезанията за сезон е нараснал от 20 на 22. Тъй като Liberty Media прави всичко възможно, за да направи спорта по-популярен и феновете изискват повече действие, календарът нарасна до точка, в която отборите и пилотите пораждат притеснения.

Това е без да се взема предвид фактът, че сезон 2022 трябваше да има 23 състезания, но Гран при на Русия беше отпаднало от графика след атаката на Русия срещу Украйна на 24 февруари. Още по-притеснителен е фактът, че са планирани повече състезания ще бъде представен, като календарът за 2023 г. се състои от 24 Гран При.

Това означава, че след като GP на Китай отново загуби мястото си в графика на Формула 1, може да не успее да го намери отново, ако броят на състезанията продължава да нараства. Това може да се случи поради проблем, който феновете критикуват от известно време, който е големият фокус върху преследването на приходи.

Това е същата причина, поради която исторически състезания като GP на Белгия и перлата в короната на Формула 1, Монако, също бяха изложени на риск да загубят своето място. И тъй като икономиката на Китай се забавя, има шанс, макар и малък, че вече няма да се счита за полезно място.

По това време служителите на Формула 1 все още търсят състезание, което може да замени Гран при на Китай. Въпреки това, според няколко източника, включително журналиста на свободна практика от Формула 1 Крис Медланд, Гран при на Португалия може отново да намери своето място в календара. Обмислят се и други състезания, но ако Портимао се окаже заместник, това не трябва да е изненада, като се има предвид, че международната писта Алгарве беше домакин на Гран При през 2021 г.

Новини

Рали Спринт Пампорово ще закрие автомобилния сезон 2022

Published

on

By

За втора поредна година Пампорово става център на атрактивната автомобилна надпревара. Общата дължина на четирите Специални етапа е 145,5 км,  а рали дистинцията – 40,62 км.

Организаторът на Рали спринт „Пампорово“ 2022 следи метеорологичната обстановка в района и полага всички усилия, съвместно с община Смолян и снегопочистващите фирми да осигури подходящи условия за провеждане на състезанието.

Церемониалният старт е на 3 декември от 16:30h. пред  хотел „Перелик“ – к.к. Пампорово, а стартът на първия специален етап е на 4 декември от 10:00h.

На старт застават 23 автомобила от седем класа. Част от пилотите са Екатерина Стратиева, Мирослав Ангелов, Костадин Щерев, Мартин Сурилов и Пламен Стайков.

Организатор е АФБ съвместно с община Смолян, община Чепеларе и к.к. „Пампорово” АД.

Спорт

Даниел Рикиардо се завръща в отбора на Red Bull F1 като тест пилот

Published

on

By

Red Bull Racing обяви в сряда, че е подписал с Даниел Рикиардо като резервен пилот за Световния шампионат на Формула 1 през 2023 г. и потенциално след това. В ролята си той ще подпомага екипа при тестване и работа на симулатор, както и някои рекламни дейности.

Той също така ще бъде първи на опашката за състезание, ако един от настоящите пилоти на отбора, Макс Верстапен и Серхио Перес, трябва да пропусне кръг.

Рикиардо загуби мястото си в McLaren в края на сезон 2022 и след като не успя да намери друго място, изглеждаше към края на кариерата си във F1. Новата роля обаче ще го държи зает и във форма, докато продължава целта си да намери място през сезон 2024 г.

„Лично за мен възможността да допринеса и да бъда заобиколен от най-добрия отбор във Формула 1 е изключително привлекателна, като същевременно ми дава малко време за презареждане и пренасочване“, каза Рикиардо в изявление.

Рикиардо вече има богата история с Ред Бул. Той започва кариерата си във Формула 1 като тест пилот за фидер отбора на Red Bull Toro Rosso, който днес се състезава като AlphaTauri. Първият му сезон като пилот беше през 2011 г. с HRT, след което се присъедини към Торо Росо през 2011 г. и след това към Ред Бул през 2014 г., където остана до присъединяването си към Рено през 2019 г. След това се присъедини към Макларън през 2021 г.

Той има осем победи в кариерата си. Една от победите дойде през 2021 г. с Макларън, а останалите бяха по време на престоя му в Ред Бул.

Друг австралиец Оскар Пиастри бе определен през септември за заместник на Рикиардо в Макларън.